اگر شما قصد سفر کردن با هواپیما دارید و می خواهید بلیط هواپیما تهیه کنید، باید این را بدانید که بلیط چارتر مشکلاتی را هم دارد و بهتر است این نکات را قبل از خرید بلیط چارتر بدانید و آگاه باشید. اولین نکته این است که اگر بلیط چارتر را خریداری کرده اید، نمی توانید کنسل کنید و در صورتی که پرواز خود را از دست بدهید و یا به پروازتان نرسید جهت خسارت بلیط چارتر مبلغی به شما پس نخواهند داد. پس اگر بلیط چارتر خریدید و کنسل شد، خسارتی به شما داده نخواهد شد.

یکی از راه هایی که باعث می شود مدیریت هزینه ی سفر خود را داشته باشید و در هزینه های سفر خود صرفه جویی لازم را کنید این است که بلیط هوایما ارزان تهیه کنید. و این موجب این می شود که مسافران به تهیه بلیط هواپیما چارتر فکر کنند. اما با توجه به این که امکان دارد مشکلاتی پیش بیاید بهتر می دانیم که بلیط ضمانت شده ای تهیه کنید. قبل از این که بلیط چارتر بخرید باید با معنا و مفهوم آن آشنایی لازم را داشته باشید.

واژه چارتر بع معنای کرایه کردن هواپیما و یا صندلی های آن است که به طور معمول از طرف شرکت های هواپیمایی به آزانس ها و موسسات گردشی ارائه می شود. مهمترین و بهترین خصوصیت بلیط چارتر قیمت آن است که قیمتی ارزان دارد. و این را هم توجه داشته باشید که بلیط هواپیمای چارتری مشکلاتی هم دارد که قبل از خرید باید بدانید.

مشکلات بلیط هواپیمای چارتری

  • اولین مشکل این است که اگر بلیط چارتر را خریداری کرده اید، نمی توانید کنسل کنید و در صورتی که پرواز خود را ازدست بدهید و یا به پروازتان نرسید جهت خسارت بلیط چارتر مبلغی به شما پس نخواهند داد.
  • دومین مشکل بلیط چارتر این است که قیمت بلیط هواپیما کودک ( ۲ تا ۱۲ سال ) همانند نرخ بلیط هواپیما بزرگسال از مسافر گرفته خواهد شد.

این در صورتی می باشد که در پروازهای سیستمی نرخ بلیط هواپیمای کودک کمتر از نرخ بلیط هواپیمای بزرگسال خواهد بود. پس حال که این دو مشکل را دانستید بهتر آن است زمانی که قصد خرید بلیط هواپیماچارتری را دارید، کودکی به همراه خود نداشته باشید و از سفر خود اطمینان کامل داشته باشید و سپس بلیط چاتر تهیه نمایید. توجه داشته باشید که در پروازهای چارتر شده هزینه های بیمه و بلیط چاتر نوزاد ( ۰ تا ۲ سال ) در فرودگاه مورد نظر و توسط نماینده خط هوایی گرفته خواهد شد.

بعضی از سامانه ها در ایران وجود دارند که ضمانت بلیط چاتر را به عهده دارند و بدین صورت است که اگر پرواز مسافر بنا به هر دلیلی کنسل شود به جز جا ماندن جاماندن مسافر از پرواز چارتر شده ، مثلا دلایلی همچون شرایط نامساعد آب و هوایی و یا کنسل شدن پرواز چارتر شده توسط خط هوایی یا همان ایرلاین و یا امکان دارد نام مسافر در لیست مسافرین وجود نداشته باشد که این در صورتی است از فرد چارتر کننده خطایی سر زده باشد.

اقدامات سامانه های ضمانت کننده بلیط چارتر به این صورت است که در نخستین پروازی که در پیش رو دارند، بلیط چارتر را برای مسافر تهیه خواهند کرد و اختلاف قیمت بلیط هواپیمای کنسل شده با قیمت جدید را خود سامانه تضمین کننده پرداخت خواهد کرد.و هزینه مضاف برای مسافران وجود نخواهد داشت و اگر هم بلیط چارتر ارزان تری تهیه کردند مبلغ اضافه را به مسافر بازگشت می دهند.

در ضمن توجه داشته باشید که اگر پرواز هواپیما بیش از حد ممکن و مجاز تاخیر داشته باشد، شما می توانید برای ساعت های دیگری در روز درخواست بلیط چارتر نمایید و اگر هم تصمیم گرفتید به خاطر تاخیر بیش ازحد، بلیط چارتر خود را کنسل کنید ، مبلغ بلیط چارتری به صورت تمام و کمال در همان لحظه به شما بازگردانده خواهد شد.