بلیط چارتر :

امروزه کلمه ی بلیط چارتر را بسیار میشنویم و میبینیم بسیاری از مسافران برای سفرهای هوایی خود از بلیط  های چارتر استفاده می کنند. در این مطلب سعی داریم شما را با مفهوم این کلمه بیشتر آشنا کنیم.

کلمه ی چارتر در لغت به معنای کامل و دربست اجاره کردن یا یکجا کرایه کردن است. چارتر کردن یعنی بخشی یا تمام بلیط های قطار، هواپیما یا اتاق های هتل را یکجا بفروشند. به بیان دیگر میتوان گفت که چارتر کردن یعنی خرید کردن به صورت عمده. خرید عمده همان طور که همه می دانیم مزایایی دارد از جمله اینکه از خرید جزئی ارزانتر است.  چارتر کردن همانطور که در بالا گفته شد فقط منحصر به خرید و فروش بلیط هواپیما نیست و بسیاری از موارد از جمله اتاق های هتل ،بلیط های قطار و …. را نیز شامل می شود

معنای چارتر

لغت چارتر که یک کلمه انگلیسی است ، معانی بسیاری مانند دربست کرایه کردن ، اجازه نامه ، پروانه دادن ، امتیازنامه صادر کردن دارد. اما این اصطلاح که در واقع به معنی دربست کرایه کردن است بیشتر در بلیط هواپیما کاربرد دارد و استفاده می شود. که معنای واقعی چارتر در بلیط هواپیما ،درواقع اجاره کردن یک هواپیما یا قسمتی از صندلی های آن هواپیما می باشد. چارتر تنها مختص بلیط هواپیما نمی باشد و به سایر وسایل حمل و نقل نیز مربوط است. از چارتر و بلیط هواپیمایی آن بیشتر در فصول کم مسافر استفاده می شود.

ویژگی بلیط چارتر

یکی از ویژگی های بارز بلیط های هواپیمایی چارتر مقرون به صرفه بودن این بلیط هواپیمایی است طوری که آژانس هواپیمایی مورد نظر بعد از اینکه صندلی های یک هواپیما را چارتر میکند ، برای اینکه بتواند بلیط هواپیمایی خود را به فروش برساند ، مجبور است که مبلغ بلیط هواپیما یی چارتر شده خود را کاهش دهد تا بتواند صندلی هایی را که چارتر کرده تکمیل کند و بلیط هواپیما در دستش نماند. مثلا کسی که میخواهد بلیط هواپیما جهت سفر به جزیره کیش تهیه کند می تواند در اسفند ماه که بیشتر مردم مشغول خرید ها و تهیه وسایل عید هستند ، از یک آژانس هواپیمایی بلیط هواپیما را چارتر کند و به سفر خود رفته و از این سفر لذت ببرد.

بلیط هواپیمای مناسب ( سیستمی-چارتر)

قیمت بلیط هواپیما در پرواز سیستمی با پرواز چارتر کاملا تفاوت داره. مسئله چارتر یا سیستمی بودن بلیط هواپیماست .بلیط هواپیمای سیستمی یک قیمت متغیر دارد و ممکن است زیاد یا کم شود. اما بلیط هواپیمای چارتر یک مزیت نسبت به بلیط هواپیمای سیستمی دارد که وقتی چارتر کننده بلیط هواپیما را تهیه می کند.برای به فروش رساندن صندلی های چارتر شده خود را با سود کمتر و به عبارتی ارزان تر به فروش برساند ، لذا یکی از ویژگی های بارز بلیط هواپیمای چارتر نسبت به بلیط هواپیمای سیستمی این است که می توان بلیط هواپیمای چارتر را ارزان تر از بلیط هواپیمای سیستمی تهیه کرد

بلیط چارتر هواپیما

بلیط چارتری را آژانس های مسافرتی طی صحبت با شرکت های هواپیمایی خریداری می کنند تا برای خود به فروش برسانند.آژانس هواپیمایی که بلیط را خریداری می کند چاتر کننده و به شرکت های هواپیمایی چاتر دهنده می گویند. زمانیکه یک آژانس هواپیمایی بلیط  را خریداری می کند وظیفه ی قیمت گزاری و فروش آن نیز بر عهده ی آژانس است و میتواند با هرقیمتی که بخواهد بفروشد.

به دلیل اینکه هر شرکت چارتر کننده ای برای خود قیمت تعیین می کند قیمت بلیط های چارتر همیشه ثابت نیست و با کم و زیاد کردن قیمت بلیط سعی می کند هم بتواند تمام صندلی های خود را به فروش برساند و هم سود مناسبی به دست آورد. البته آژانس باید این ریسک را تحمل کند که ممکن است تمامی صندلی های هواپیما به فروش نرسد و متحمل ضرر شود. شرکت هواپیمایی هم ترجیح می دهد بیشتر صندلی های هواپیمای خود را با قیمتی کمتر ولی یکجا به فروش برساند تا دغدغه ی خالی ماندن صندلی ها را نداشته باشد.

در بعضی از موارد چند آژانس با هم توافق می کنند و صندلی ها را به صورت یکجا از شرکت خریداری کرده تا ارزان تر شود سپس آن را بین خود تقسیم می کنند.

در پروازهای چارتری همانطور که در بالا گفته شد آژانس فقط وظیفه ی فروش بلیط را برعهده دارد و بقیه ی مسائل مانند تغییر ساعت پرواز و کنسلی، حمل و نقل مسافران و بارها ،تاخیر در پروازها و …. متوجه شرکت هواپیمایی است و آژانس در موارد کنسلی یا تغییر فقط وظیفه ی اطلاع رسانی را بر عهده دارد.

نکاتی در مورد قیمت بلیط چارتر

هرچه به زمان پرواز نزدیک تر می شویم در صورتی که مناسبت خاصی نباشد، قیمت بلیط کاهش می یابد زیرا چاتر کننده این ترس را دارد که نتواند تمام بلیط های خود را بفروشد و ضرر کند.اما در صورتی که چاتر کننده احساس کند درخواست ها برای یک پرواز زیاد است بلیط را با قیمتی حتی بیش از قیمت اصلی می فروشد. زمان تعطیلات یا آخر هفته ها و مناسبت ها قیمت بلیط برای مکان های تفریحی یا زیارتی زیاد است و در مواقع دیگر مثل اوایل هفته ها یا پایان مناسبت ها قیمت بلیط چارتر برای این مکان ها کم و برای مسیر های برگشت آن زیاد می شود.

باید توجه داشته باشید مسیرهایی که تعداد مسافر در آن ها زیاد است و مردم بیشتر به ان جا سفر می کنند مانند مسیر های منتهی به مشهد یا کیش یا تهران و … تقریبا در تمام مدت سال در  اختیار چارترکننده است و باعث می شود نرخ بلیط آن بسیار متغیر باشد .برعکس در مسیر های کم تردد بیشتر بلیط ها متعلق به شرکت هواپیمایی است و نرخ آن تقریبا ثابت است.

نکاتی درباره خرید بلیط آنلاین چارتر

۱- سایت رزرو بلیط چارتر ۴۴ مستمر چک کنید

برای خرید یک بلیط خوب و ارزان لازم است خریدار برای مدتی قیمت بلیط ها را  از سایت رزرو بلیط چارتر ۴۴ مستمر چک کند تا در صورت مشاهده ی بلیط مورد نظر آن را تهیه کند. اگر مسافر برای مدت زمانی قیمت ها را رصد کند حتی میتواند پیش بینی کند که در چه زمان هایی ممکن است بلیط قیمت ارزان تری وجود داشته باشد.

۲- زمان مناسب برای مسافرت

مسافران باهوش باید زمان هایی را برای مسافرت های تفریحی و زیارتی خود انتخاب کنند که مردم دیگر درگیر زندگی خودشان هستند. مثلا در ماه اسفند که مردم در جنب و جوش خانه تکانی یا خرید برای عید هستند یا پایان تعطیلات عید که همه از مسافرت برمی گردند زمان مناسبی برای مسافرت است.

۳- در مواردی بهتر است بلیط سیستمی تهیه کنید

توجه کنید که قیمت بلیط چارتر همیشه کمتر از بلیط سیستمی نیست و مواقعی که تقاضا برای بلیط زیاد است ممکن است قیمت آن حتی بالاتر از بلیط سیستمی نیز باشد. در این موارد بهتر است بلیط سیستمی تهیه کنید زیرا این نوع بلیط ها اجازه ی کنسل و لغو کردن بلیط را به خریدار می دهد ولی بعضی از بلیط های چارتری این خصوصیت را ندارند.ازطرفی پروازهای سیستمی برای کودکان زیر ۱۲ سال قیمت بلیط را کاهش می دهد ولی پروازهای چارتری کودکان زیر ۱۲ سال را هم بزرگسال به حساب می آورند و فقط برای نوزادان بلیط مخصوص با قیمت کمتر دارند.

۴- از طریق کانال های تلگرام یا شبکه های اجتماعی دنبال کنید

متغیر بودن بلیط هواپیما به نفع مسافران است و آن ها میتوانند با توجه به بودجه ی خود بلیط خود را تهیه کنند. نوسانات قیمت بلیط باعث می شود هم فروشنده بتواند بلیط های خود را به فروش برساند و هم مسافر بتواند متناسب با بودجه ی خود بلیط خود را تهیه کند. باتوجه به ثابت نبودن قیمت بلیط  آژانس ها تلاش می کنند مسافر را از قیمت باخبر کنند. در گذشته این کار را با ارسال پیامک و ایمیل انجام میداند.  امروزه از طریق کانال های تلگرام یا شبکه های اجتماعی و از همه مهتر وبسایت خود مانند چاتر ۴۴ مردم را در جریان قیمت ها قرار می دهند.

انواع پروازهای چارتری

  • چارترکامل : تمام صندلی های هواپیما به صورت یکجا در مدت زمان مشخص به آژانس فروخته شود.
  • اجاره ی صندلی : کرایه کردن تعداد مشخصی از صندلی های یک هواپیما
  • بک تو بک :اجاره ی صندلی های یک هواپیما به صورت رفت و برگشت