برای همه افرادی که در طول زندگی خود سفرهای پی در پی را در برنامه شان دارند، حال فرق نمی کند که این سفرها تفریحی باشد یا کاری ، به هر حال خرید بلیط هواپیما بخش مهمی از برنامه سفر آن ها می باشد. سفرهای هوایی نیز همانند سفرهای دریایی و زمینی دیگر ، خوبی ها بدی هایی را با خود دارد.ما در این متن سعی خواهیم کرد، همه نکاتی را که لازم است دربازه سفر هوایی و خرید بلیط هواپیما داشته باشید، به شما ارائه دهیم.

بلیط هواپیمایی

در این قسمت همه اطلاعات بلیط هواپیما و هر آنچه که لازم است دربازه بلیط هواپیما بدانید را در اختیار شما قرار خواهیم داد.امیدواریم که با مطالعه این متن بتوانید اطلاعات مورد نیاز خود را درباره بلیط هواپیما بدست آورید و به دردتان بخورد تا بتوانید در سفر هوایی خود ، بلیط هواپیمای مناسب را خریداری کنید.

به طور حتم شما هم کلمه هایی مثل بلیط سیستمی و بلیط چارتر را درباره بلیط هواپیما شنیده اید .اما معنی این اصطلاحات چیست؟ و چه فرق هایی باهم دارند؟آیا شما انواع بلیط هواپیما را می شناسید؟بلیط چارتر چه نوع بلیط هواپیمایی است؟

بلیط سیستمی

بلیط سیستمی یک نوع بلیط هواپیما است. نرخ بلیط سیستمی ثابت است و به سه نوع تقسیم می شود که قیمت هر نوع مشخص است ما در این جا انواع آن را همراه با قیمت آن به شما معرفی خواهیم کرد:

 • بزرگتر از ۱۲ سال – بلیط بزرگسال (Adualt)
 • ۲ تا ۱۲ سال – بلیط کودک (Child)
 • کوچکتر از ۲ سال – بلیط نوزاد (Infant)

طبق این تقسیم بندی انواع بلیط سیستمی گروه ۲ تا ۱۲ سال که همان گروه کودکان می باشد، ۵۰ درصد تخفیف را دارا می باشند. نرخ بلیط سیستمی همان طور که قبلا هم به آن  اشاره کردیم، ثابت بوده و قانون های آن از خیلی قبلا به در سازمان هوایی کشوره به ثبت رسیده است.

درباره بلیط هواپیما مطالب، اخبار، و نکات بسیاری وجود دارد که اگر آن ها را بدانید مطمئنا می توانید بلیط هواپیمایی ارزان و مناسب را خریداری کنید. ما در این جا چند مورد را برای شما بیان خواهیم کرد:

 • ده نکته مهم و حیاتی درباره رزرو کردن بلیط هواپیمای مناسب
 • چطور بلیط هواپیمای ارزان خریداری کنیم؟
 • بایط هواپیمای سفر خود را چگونه بخوانیم؟
 • رزرو کردن بلیط هواپیما

بلیط چارتر

گاهی اوقات پیش می آید که سازمان ها و نهادهایی یا آژانس های هواپیمایی، قبل از پرواز هواپیما تعدادی از صندلی های پرواز را رزرو می کنند. و چون تعدادی صندلی را باهم و در یک مرحله رزرو می کنند، شرکت های هواپیمایی نیز تخفیف هایی را به آن سازمان یا نهاد یا آژانس هواپیمایی که صندلی ها را چارتر کرده اند و بلیط هواپیما رزرو کرده اند، می دهند. و در ازای این تخفیف که شرکت هواپیمایی به آن سازمان ها می دهند، آن سازمان موظف است که تمام بلیط هواپیمایی که رزرو کرده است را پر کند و هیچ صندلی خالی نماند که برای شرکت هواپیمایی ضرر و زیانی پیش نیاید. نرخ بلیط چارتر به صورت شناور بوده یعنی در شرایط و زمان های متفاوت نرخ بلیط چارتر کاهش یا افزایش می یابد. مثلا در زمان هایی که تعداد مسافرین کم است، قیمت بلیط چارتر کم خواهد شد و همچنین در مسیر هایی که تعداد مسافرین کم است نیز قیمت بلیط چارتر کم می شود.

نرخ بلیط هواپیما

طبق مطالب قبلی، اینکه بلیط هواپیما سیستمی باشد یا بلیط چارتر، در تعیین قیمت بلیط هواپیما  اثر می گذارد. البته نکات دیگری هم وجود دارند که در تعیین قیمت انواع بلیط های هواپیمایی تاثیرگذار هستن. در ادامه به چند مورد مفید اشاره می کنیم که اگر به آن ها دقت کنید و مواردی را رعایت کنید به سادگی می توانید بلیط هواپیمای ارزان و مناسب را خریداری کنید:

 • انواع و اقسام کلاس های پروازی
 • زمانی که بلیط هواپیما را می خرید.
 • بلیط هواپیمای دقیقه نود
 • خرید بلیط هواپیما از خط هوایی لوکاست
 • در شرایط مختلف تخفیف، تخفیف بگیرید.
 کلاس های پروازی

در خطوط هواپیمایی مختلف و در هواپیما، انواع و اقسام کلاس های پروازی وجود دارد که در این جا آن ها را ذکر می کنیم:

 • بلیط هواپیمای درجه یک : فرست کلاس – first class یا همان F : مرفه ترین، و گران ترین صندلی هایی که در یک پرواز وجود دارند. خیلی صندلی های راحت و عالی هستن که واقعا افراد با نشستن روی آن، لذت تمام را از سفر خود خواهند برد. اگر همیشه بتوانید بلیط هواپیمای درجه یک خریداری کنید، سفرهای شما بسیار لذت بخش خواهد بود.
 • بلیط هواپیمای درجه تجاری : کلاس تجاری – bisinusse class یا همان C : این صندلی ها خیلی با کیفیت هستند و به طور معمول مسافرهای بخش تجاری این بلیط هواپیما را خریداری می کنند.
 • بلیط هواپیمای درجه اقتصادی : کلاس اکونومی – economy class یا همان Y : اکثر صندلی هایی که در یک پرواز وجود دارد از این نوع بلیط هواپیما هستد. و بیشتر مواقع افرادی که به سفرهای تفریحی می روند ، این نوع بلیط هواپیما را خریداری می کنند.
زمانی که بلیط هواپیما را می خرید

نکته های مفیدی هم درباره زمانی هست که بلیط هواپیما خریداری می شود تا بتوان با صرفه جویی در هزینه سفر، بلیط هواپیمای ارزانی را تهیه کرده وبه سفر رفت. یکی از این نکات که باید به آن حتما توجه شود، رزرو کردن بلیط هواپیما چند روز یاهفته قبل از تاریخ سفر می باشد. ما اگر قبل از سفر خود به فکر بلیط هواپیما باشیم، می توانیم با جستجو کردن در آژانس های مختلف، ارزان ترین بلیط هواپیمای موجود را انتخاب کنیم و در هزینه های خود صرفه جویی بیشتری کرده باشیم.

بلیط هواپیمای دقیقه نود

حتما شما نیز همانند بسیاری افراد دیگر عبارت های گل دقیقه نود یا تورهای دقیقه نود به گوشتون خورده. این عبارت ها درباره بلیط هواپیما نیز کاربرد دارد. یعنی وقتی که بلیط هواپیمای شرکت های هواپیمایی هنوز به فروش نرسیده اند و صندلی ها خالی مانده اند، برخی ایرلاین ها بلیط هواپیمای به فروش نرسیده خود را با قیمت هایی بسیار کم به مسافران ارائه می کنند. پس عبارت بلیط هواپیمای لحظه آخری یا همون بلیط هواپیمای دقیقه نود به خاطر این موضوع می باشد.

بلیط هواپیمای ایرلاین لوکاست

اگر دقت داشته باشد و بدانید بعضی از ایرلاین ها به عنوان ایرلاین های لوکاست معروف و مشهور هستند، از مشهورترین ایرلاین های لوکاست می توانیم به ایرلاین پگاسوس اشاره داشت. این ایرلاین ها با کم کردن هزینه های پذیرایی کردن از مسافران و کم کردن بعضی از هزینه های بسیار دیگر که می توانند اضافی باشند، نرخ و قیمت بلیط هواپیما را کم خواهند کرد، و این به نفع ما مسافران که سفر هوایی در پیش داریم خواهد بود چرا که با کم کردن نرخ بلیط هواپیما می توانیم در هزینه های خود صرفه جویی لازم را داشته باشیم.

تخفیف در قیمت بلیط هواپیما

در بعضی مواقع می توانیم با قرار گرفتن در بعضی از شرایط تخفیف، در قیمت بلیط هواپیمای خود تخفیف خوبی بگیریم و با قیمت ارزان تری بلیط هواپیمای خود را تهیه کنیم. ما در اینجا مواردی از این شرایط بسیار خوب را خدمت شما عرض می کنیم. تمام انسان هایی که شامل شرایط زیز هستند با دادن مدار ک هایی که گفته خواهد شد، می توانند در پروازهای داخلی شامل ۵۰ درصد تخفیف بلیط هواپیما شوند که بسیار عالی است:

 • خانواده های عزیز و محترم شهیدان، اسیران و مفقودین شامل پدر، مادر، همسر و فرزندها (مدارک لازم جهت تخفیف بلیط هواپیما : معرفی نامه از بنیاد شهید و یا عکس کارت شناسایی معتبر از بنیاد.) این را به یاد داشته باشید که  جانبازهای محترم جنگ حق علیه باطل ایران و عراق، فقط با به همراه داشتن یک همسفر می توانند شامل این تخفیف بلیط هواپیما شوند.
 • معلولین (مدارک لازم جهت تخفیف بلیط هواپیما : معرفی نامه از سازمان بهزیستی یا کارت شناسایی معلولیت که معتبر باشد.) و توجه کنید که فقط فردی که معلول است شامل این تخفیف بلیط هواپیما می شود نه همراهان فرد معلول.
 • کارمندان و کارکنان سازمان هواپیمایی کشوری (مدارک لازم جهت تخفیف بلیط هواپیما : معرفی نامه معتبر سازمان هواپیمایی کشوری.) این تخفیف بلیط هواپیما فقط برای خود آن کارمند و فقط و فقط یک بار در سال ارائه خواهد شد، یعنی تخفیف بلیط هواپیما برای کارکنان این سازمان به طور سالانه می باشد.
 • نمایندگان مجلس شورای اسلامی (مدارک لازم جهت تخفیف بلیط هواپیما : کارت شناسایی معتبر مجلس.) برای  نمایندگان مجلس شورای اسلامی فقط در مسیر استان تهران و استان حوزه انتخابی نماینده مجلس، تخفیف بلیط هواپیما اعمال می شود.

به احتمال قوی شما هم خبر آزاد سازی قیمت بلیط هواپیما را شنیده اید و در جریان آن قرار دارید، در طرح آزادسازی بهای بلیط هواپیما قرار بر این شده که شرکت هواپیمایی با توجه به خدمات و امکاناتی که برای مسافران خود ارائه می کند و در اخیار داشتن استاندارهای بین المللی نرخ بلیط هواپیما را معین می کنند. بعد ازمدتی که از این طرح گذشت، اعتراض های مردمی شکل گرفت و مبنی بر این بود که این طرح باعث موجب شده تا قیمت بلیط هواپیما افزایش پیدا کند، اما مسئولین بر این باورند که این طرح تعیین قیمت بلیط هواپیما تنها برای ایجاد کردن رقابت در بین شرکت های هواپیمایی و بهبود خدمات دهی برای مسافران است. ما مردم هم امید داریم که کار نظارت و سرکشی بر این طرح تعیین قیمت بلیط هواپیما به درستی انجام شود و دیگر هر روز شاهد این بالا رفتن قیمت بلیط هواپیما نباشیم و بتوانیم کم هزینه تر به سفر برویم.

خریدن بلیط هواپیمایی

در این زمان و این روزهای موجود هر کسی به راحتی هر چه تمام تر می تواند برای سفر هوایی خود بلیط هواپیما خریداری کند. شما از ۲ روش می توانید بلیط هواپیمای خود را تهیه نمایید:

 • خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین
 • خرید بلیط هواپیما به صورت تلفنی یا حضوری

اگر بخواهید بلیط هواپیمای خود را به صورت اینترنتی یا آنلاین خریداری کنید باید به سایت های متفاوت شرکت های هواپیمایی سر بزنید و بلیط هواپیمای خود را جستجو کنید. بسیاری از سایت های خرید بلیط هواپیما، این امکان رو به وجود آوردن که هر کسی یتواند بلیط هواپیمای سفر داخلی خود را تهیه کنید. البته این نکته را حتما توجه فرمایید که سایت جستجوی بلیط هواپیما و آژانس های هواپیمایی که ارائه دهنده خرید آنلاین بلیط هواپیما هستند، معتبر باشند و سرتان کلاه نرود . جهت خرید بلیط هواپیمای سفرهای خارجی نیز می توانید با تماس گرفتن با آژانس های هواپیمایی و ایرلاین های مورد نظر خود و یا با مراجعه حضوری خود در آن مکان برای خرید بلیط هواپیمای مقصدتان و یا رزرو بلیط هوپیما اقدام کنید.

اندازه بار در سفر های هوایی

اندازه بار در سفرهای هوایی با توجه به مقصد نهایی سفر،به دو طریق وزنی و بسته ای تعیین می شود. در مسیرهای آمریکا و کانادا بار به طریق بسته ای و در بقیه مسیرها به روش وزنی اندازه گیری می شود و همچنین تعداد چمدانی که اجازه دارید بردارید براساس  انواع پروازهای مختلف، متفاوت خواهد بود. اندازه دقیق بار مجاز در بلیط هواپیمای شما مشخص می شود. در پروازهای داخلی اندازه باری که مجاز به حمل آن هستید، ۲۰ کیلوگرم است.

توجه کنید :

اگر چمدان و یا بار شما مفقود شد به امور جامه دان شرکت هواپیمایی پرواز خود، که در سالن ورودی فرودگاه وجود دارد، مراجعه فرمایید و با تکمیل کردن برگه ها و فرم های مخصوص برگه «اطلاعات و مشخصات بار تحویل نداده به مسافر» را دریافت نمایید که شامل یک شماره پیگیری برای یافتن و ردیابی اثاثیه مفقوده شما است.

شروط کنسل کردن بلیط های هواپیما

بدانید و توجه کنید که به طور معمول بلیط هواپیمایی که از اجاره کننده ها یا همان چارتر کننده ها خرید می کنید، قابل پس دادن نیست یعنی شما نمی توانید بلیط هواپیمایی که از چارتر کننده خریده اید را به آن ها پس دهید. و این موضوع خیلی قانونمند نیست متاسفانه، اما اجاره کننده ها به خاطر خرج هایی که کرده اند و هزینه هایی که متحمل شده اند جهت چارتر کردن، بلیط هواپیما را پس نمی گیرند.

برای بلیط های سیستمی معمولا با کم کردن مقداری از قیمت بلیط های هواپیما با توجه به زمانی که به پرواز هواپیما مانده، بقیه مبلغ را به مسافر پس می دهند. البته این امکان هست که شما بخواهید زمان بلیط هواپیما را عوض کنید و به عقب یا جلو ببرید که این کار هم با پرداخت کردن مبلغ مورد نظر ممکن است.

 

هزینه خسارت کنسل کردن بلیط هواپیما یا عوض کردن زمان پرواز بر طبق مقررات و قانون سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس زیر تعیین می شود.

 • تا ساعت ۱۲ ظهر سه روز قبل پرواز ۵ درصد
 • تا ساعت ۱۲ ظهر روز قبل پرواز ۱۰ درصد
 • تا ۳۰ دقیقه قبل پرواز ۳۰ درصد
 • از ۳۰ دقیقه قبل پرواز تا بعد پرواز ۵۰ درصد