بلیط هواپیما لحظه آخری چیست

شما اگر اهل مسافرت باشید البته اگر اینطور هم نباشد به احتمال زیاد کلمه بلیط هواپیما چارتر را شنیده اید و شاید با خود اندیشیده اید که بلیط چارتر چیست و چارتر به چه معنایی است. خصوصا اگر شما در وب سایت هایی که به صورت آنلاین بلیط هواپیما می فروشند، تورهای مسافرتی مختلف را بررسی کنید صددرصد کلمه بلیط چارتر و بلیط هواپیما لحظه آخری به چشمتان می خورد. در بعضی از موارد پرواز که در وب سایت وجود دارد نوشته شده است پرواز چارتر. پس شما اگر یک سر کوچک به سایت هایی که بلیط هواپیما می فروشند بزنید حتما بلیط هواپیما چارتر و پرواز چارتر به چشمتان می خورد. اگر تا این لحظه به این نتیجه نرسیدید که بلیط چارتر چیست، ما در این مقاله به شما خواهیم گفت بلیط چارتر چیست و آیا واقعا قیمت آن از بقیه بلیط هواپیما ارزان تر است یا خیر.

بلیط چارتر

بلیط چارتر در بعضی از شرکت ها و دفترهای گردشگری به فروش می رسد. برخی از آژانس های گردشگری و مسافرتی در بعضی از مسیرهای مشخص شده ، تعدادی از صندلی ها یا ممکن است تمام صندلی های یک پرواز را به صورت سالیانه یا برای مدتی معلوم و معین ، از شرکت های هواپیمایی کرایه می کنند در واقع به تعداد صندلی ها در آن پرواز معین ، بلیط هواپیما پیش خرید می کنند. و سپس این بلیط هواپیما که حالا همان بلیط چارتر است را به مسافرانی که به آن آژانس ها جهت خرید بلیط هواپیما مراجعه می کنند، به فروش می رسانند و در این میان سودی را می برند.

چارتر کننده

در این جا به چنین آژانسی که بلیط هواپیما را پیش خرید یا کرایه کرده چارتر کننده و به آن شرکت هواپیمایی که تعدادی یا تمام صندلی های خود را پیش فروش کرده یا اجاره داده چارتر شونده می گویند  همچنین به آن تعداد بلیط هواپیما که پیش فروش شده همان بلیط چارتر گویند. در این مورد افراد بلیط چارتر را از شرکت هواپیمایی یا همان ایرلاین مستقیما نمی خرند بلکه از آژانس چارتر کننده می خرند و تعیین نرخ بلیط چارتر هم بر عهده همین آژانس هاست نه شرکت هواپیمایی.

بیشتر افراد معمول که بلیط هواپیما تهیه می کنند و به مسافرت می روند افرادی هستند که به دلیل مسائل کاری مجبورند یک روز یا چند روز از هفته را در مسیرهای مشخصی رفت و آمد کنند، و چون این مسئله اجتناب ناپذیر است و این افراد مجبورند دائما در سفر باشند، پس به این نگاه نمی کنند که در چه فصل یا ایامی هستند ، آیا روزهای تعطیلات است یا خیر. اما در برخی مناسبت ها و ایام تعطیلات که اکثر افراد تصمیم می گیرند به مسافرت بروند ، تعداد متقاضی بلیط هواپیما افزایش پیدا می کند، در اینجاست که آژانس های چارتر کننده که از قبل بلیط هواپیما را پیش خرید کرده اند می توانند تمام بلیط هواپیما خود را به این مسافران به فروش برسانند و سود بسیاری را به دست آورند.

گاهی چارتر کننده در این زمان ها که مسافر زیاد است قیمت بلیط چارتر خود را افزایش می دهند و البته گاهی هم ممکن است تعدا مسافر کم شود و چارتر کننده راضی به سود کم شود و قیمت بلیط چارتر خود را کاهش دهد تا مسافر ازین کاهش قیمت تشویق شود و بلیط چارتر که روی دست آژانس مانده را خریداری کند.

نرخ های متفاوت بلیط چارتر

در واقع بلیط چارتر در موقعیت های مختلف قیمت های متفاوتی خواهد داشت مثلا به این بستگی دارد که پرواز چارتر برای کدام مسیر باشد چون بعضی از مسیرها همیشه پر مسافر و شلوغ می باشند از قبیل مسیر تهران-کیش و بالعکس، و دوم به این بستگی دارد که در چه روزها، چه فصلی و چه مناسبتی هستیم، قیمت بلیط چارتر در تعطیلات و فصول مناسب گردش متفاوتخواهد بود. حتی در ساعات مختلف از روز هم قیمت بلیط چارتر متفاوت است.

بلیط چارتر ارزان

با این مطالبی که در بالا گفته شد احتمالا متوجه شده اید که معنای بلیط چارتر حتما ارزان تر بودن آن نسبت به سایر بلیط هواپیما نیست پس این جاست که سوال پیش می آید چگونه باید بلیط چارتر ارزان قیمت را تهیه کنیم؟

اگر شما آدمی هستید که مدتی قبل از تاریخ سفرتان همه چیز از جمله بلیط هواپیما را آماده می کنید شانس کمتری جهت خرید بلیط چارتر ارزان قیمت خواهید داشت و هر چقدر که بلیط هواپیما خود را در لحظات آخر و نزدیک به زمان تاریخ سفر خود خریداری کنید شانس شما جهت خرید بلیط چارتر ارزان قیمت بیشتر و بیشتر خواهد شد.

همانطور که قبلا هم گفتیم و کاملا هم مشهود است آژانس های چارتر کننده برای پیش خرید بلیط چارتر هزینه های بسیاری را پرداخت نموده اند پس برای اینکه هزینه های خود را جبران کنند باید تمام بلیط چارتر که پیش خرید نموده اند را به فروش برسانند و به همین علت قیمت بلیط چارتر خود را لحظه به لحظه که به ساعت پرواز نزدیک می شود ، کاهش می دهند تا مسافران با این کاهش قیمت بلیط هواپیما تشویق شوند و بلیط چارتر را جهت سفر خود خریداری نمایند.

در حقیقت این کاهش قیمت بلیط هواپیما برای هردو طرف سود به همراه دارد چرا که آژانس چارتر کننده تمام بلیط هواپیما خود را که پیش خرید نموده به فروش می رساند و ضرر نمی کند اگرچه سودشان کم شود و همینطور برای مسافرانی که در آخرین لحظه قصد خرید بلیط هواپیما دارند نیز باعث سود است چون قیمت بلیط چارتر کاهش یافته است.

چه زمانی شانس خرید یک بلیط چارتر ارزان افزایش می یابد؟

طبق گفته های بالا از آنجا که آژانس چارتر کننده تعداد یا کل بلیط هواپیما های یک پرواز را برای مدتی معلوم یا سالیانه چارتر می کنند بنابراین تعیین قیمت بلیط چارتر نیز بر عهده چارتر کننده می باشد. در مناسبت هایی از قبیل تعطیلات عید نوروز یا عید قربان و مناسبت های بزرگ و مهم دیگر که تعدا متضاضی خرید بلیط هواپیما بسیار است، بهای بلیط چارتر افزایش پیدا می کند و در برخی موارد بهای بلیط چارتر از قیمت رسمی و قانونی خود نیز بیشتر می شود ولی در روزهای آخری ماه اسفند و همچنین روزهای بعد از تعطیلات عید باستانی نوروز برخ همین بلیط چارتر به صورت تعجب برانگیزی کم می شود.

به طوری که حتی امکان دارد نرخ بلیط هواپیما از نرخ بلیط یک اتوبوس هم کمتر شود. واقعا بلیط چارتر به طور عجیبی در زمان ها و شرایط مختلف، قیمت های متفاوتی دارد. و این کاهش قیمت به این علت است که چارتر کننده به هیچ وجه راضی به این نمی شود که صندلی های چارتر خالی بمانند و بلیط چارتر به فروش نرسد، هرچه به ساعت پرواز نزدیک و نزدیک تر می شویم شاهد تخفیف های خیلی ویژه ای از طرف چارتر کننده هستیم به طور مثال وقتی تنها ۲ ساعت به زمان پزواز باقی مانده بهای بلیط چارتر تا نصف قیمت تخفیف می خورد.

توجه کنید! بلیط لحظه آخری معایبی هم دارند.

بلیط چارتر که قیمت بسیار وسوسه کننده ای دارند دارای دو مشکل بزرگ هم می باشند:

اولین نکته این است که وقتی آژانسی بلیط هواپیما چارتر می کند فقط وظیفه فروش آن را دارد و می تواند برای بلیط هواپیما قیمت تعیین کند اما اصلا مسئولیتی در قبال مشکلاتی که ممکن است برای بلیط چارتر و پرواز چارتر پیش بیاید، ندارد. و چنانچه شما در پرواز خود با مشکلاتی روبرو شوید نمی توانید به چارتر کننده اعتراض کنید.به طور مثال مشکلاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که پروازتان تاخیر داشته باشد و یا وسایلتان مفقود شود، در این صورت مسئولیت این بر عهده شرکت هواپیمایی است نه آژانسی که شما بلیط چارتر خود را از آن خریداری نموده اید.

دومین نکته این که بلیط چارتر بر عکس بلیط های دیگر قابل بازپس گیری نیستند و این امکان برای شما وجود ندارد که بخواهید تاریخ بلیط چارتر خود را تغییر دهید و چنانچه آژانس نیز امکان کنسل کردن بلیط چارتر را به شما بدهد از آنجا که هزینه این کار بسیار است، کنسل کردن بلیط چارتر اصلا مقرون به صرفه نخواهد بود.